Biyolojik sürecin doğal bir sonucu olarak yaş alma ile birlikte cilt elastikiyeti azalır. Cildin kolajen yapısında meydana gelen bozulmalar ve hyalüronik asit miktarındaki azalma, ciltte elastikiyet kaybı olarak kendini gösterebilir. Yaş alma sürecine dış faktörlerin etkisi de göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Güneşin zararlı ışınlarından cildini koruyarak, dengeli ve doğru beslenerek, uyku düzenine özen göstererek, yüz egzersizleri ile yüz kaslarını çalıştırarak ve etkili, uygun bir cilt bakım rutini oluşturarak doğal süreci yavaşlatman mümkün olabilir. Yaşam tarzında yapacağın doğru değişimlerle ışıltılı cilt görünümüne kavuşabilir, cildinin daha uzun süre canlı ve sıkı görünmesini sağlayabilirsin.

 

Peki Yıllara Rağmen Cilt Elastikiyeti Nasıl Korunur?

Yüz Egzersizleri

Yüzdeki kasların zamanla zayıflaması ciltte elastikiyet kaybına neden olur ve bu da cildin genç ve canlı görünümünü kaybetmesine yol açabilir. Belli aralıklarla göz ve dudak çevresi, alın, yanaklar ve çene gibi yüzün farklı kısımlarına uygulanacak yüz egzersizleri o bölgedeki kasların çalışmasını sağlar. Böylece yüzdeki kaslar güçlenir ve ciltte toparlanma, ince çizgilerin görünümünde azalma gerçekleşir.

Uyku Düzeni

Kolajen, cilt elastikiyetine katkı sunan en önemli parametrelerden biridir ve uyku, kolajen üretiminin arttığı, cildin görünümünün kendini yenilediği en verimli zaman dilimidir. Düzensiz ve kalitesiz bir uyku cildin kurumasına, cilt dokusunun incelmesine ve sıkılığını kaybetmesine neden olur. Bu durumda kırışıklık görünümü artabilir ve yaşlanma süreci hızlanmış olur. Doğru bir uyku düzeni ile cildinin gün boyu maruz kaldığı dış faktörlerin olumsuz etkisini azaltabilir ve cildinde biriken toksinlerin atılmasını sağlayabilirsin.

Sağlıklı Beslenme

içerden doğru beslenen beden cilde güzellik olarak yansır. Taze sebze ve meyveler, mümkünse organik beslenme, row food, arada yapılacak detox kürleri cildimizin yenilenmesinde çok değerlidir. Günde 2 litre su içmek, fazla kafein tüketmekten kaçınmak, sigaradan uzak durmak cildinizin daha sağlıklı görünmesine yol açar.

Güneşe Dikkat

Güneş ve D vitamini cilde faydalı bu kesin ama yaz - kış cildimizin güneş gören kısımlarını korumamız da gerekli! Gökyüzü bulutlu olduğunda dahi zararlı ışınlardan etkilebileceğimizi unutmayalım. Doğal içerikli ve güneş korumalı gündüz kremlerini tercih edebiliriz. Unutmayalım ki fazla güneş ve bronzluk cilt kırışıklıklarına sebep!

Rutin Cilt Bakımı

Rutin cilt bakımı çok sık yaptırılamasa da aylarca yaptırmayıp sonrasında arada bir yaptırmak maalesef etkili olmuyor. Rutin bu yüzden şart; her iklim değişikliğinde derin bir cilt temizliği, ayda 1 cilt bakımı yaptırmak cildimizi taze ve genç tutmak için önemli. 20 - 30 yaş arasında yapılacak bakımlar kadar 35 - 40 yaş ile fark edilen ciltteki kolejen kaybı, kaz ayakları, ince çizgilerin ortaya çıkması sizi rahatsız etmeye başladığında sihirli minik dokunuşlarla kendinizi daha iyi hissetmemiz mümkün.